واقعا عواطف دخترها و پسرها 180 درجه که نه!! 270 درجه با هم فرق دارن!  نمونه‌اش رو تو این رشته خیلی میشه دید. مثلا سر کلاس سمیولوژی روان‌شناسی بودیم. استاد محترم در مثالی در مورد توهم فرمودند که  یک مادر بچه‌اش رو با به علت توهم شنیدن صداهای خاصی با بالش خفه کرده!

حالا تا استاد اینو گفت، تمام دخترا گفتن... آخ .. اوخ .. حیف ... اه و از این اصوات سوزناک و جگر گذار ولی توی ردیف آقایون رو نگاه می‌کردی همشون نیشاشون تا بناگوش باز بود که چرا طرف با بالش خفه کرده؟؟!!

**

همه می‌دونیم مرگ وقتی است که قلب انسان از حرکت بایستد و موج نبض دیگر حس نشود اما می‌دونید روش‌های تشخیص قطعی مرگ چه روشهایی هستن!!!

 

-        در قدیم برای بررسی مرگ فرد شمع روشنی را مقابل بینی وی می‌گرفتند تا از اگر شعله بلرزد یعنی او هنوز نفس می‌کشد

-        روش میدل دورف Middle dorff : در آن سوزنی یا سرنگ را به داخل قلب فرو می‌کند و اگر قلب دارای حرکات انقباضی باشد بخش خارجی سرنگ به حرکت در خواهد آمد

-        روش ربویا Rebouillat : تزریق چند میلی‌لیتر اتر به زیر پوست که در فرد مرده این اتر به دلیل عدم پذیرش نسوج از محل تزریق بلافاصله خارج خواهد شد اما در فرد زنده اتر در بدن باقی می‌ماند. این روش آسان‌ترین و معمولترین شیوه تشخیصی مرگ قطعی است

-        روش ایکار Icard: در این روش مقدار ماده رنگی فلوئورسئین  را به داخل عروق محیطی تزریق می‌کنیم. این ماده بعد از 30 دقیقه (در صورت وجود گردش خون) در ملتحمه چشم رسوب خواهد کرد  و در معاینه دیده خواهد شد. البته این روش به علت زمان بری زیاد عملا جنبه تئوریک دارد.

-        آرتریوتومی یا قطع یکی از شریان های کوچک برای اینکه در صورت وجود گردش خون، خون با جهش خارج می‌شود

-        الکتروکاردیوگرافی EKG و الکتروآنسفالوگرافی EEG هم می‌تواند تشخیص قطعی را به ما بدهد

جمعه ۸ دی ۱۳۸٥ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()
تگ ها: