اين خبر را چند لحظه قبل در سايت بی بی سی خواندم. مقاومتشان خيلی خوب بود . برای اطلاع شما خبر را اين جا هم گذاشتم
 
 
 
دوازده محقق روسی پس از سه روز سرگردانی در قطب شمال نجات يافتند. آنها روی تکه يخی شناور در اقيانوس منجمد شمالی گرفتار شده بودند.

دو هليکوپتر نجات سرانجام توانستند روی اين يخ شناور، که با نزديک ترين ساحل 800 کيلومتر فاصله دارد، فرود آيند و اين محققان را که گفته می شود حال عمومی خوبی دارند، نجات دهند.

دوازده دانشمند روس از روز چهارشنبه (سوم مارس) به دنبال متلاشی شدن يخ های سطح زيرين ايستگاه تحقيقاتی آنها، روی يک تکه يخ در آب های مجاور قطب شمال سرگردان شدند.

اکثر اعضای اين گروه دوازده نفره، محققان باتجربه در زمينه قطب شمال هستند.

ابتدا به خاطر وضعيت بد جوی، نگرانی های نسبت به بروز اختلال در عمليات امداد وجود داشت.

چگونگی وقوع حادثه

اين گروه در ايستگاه پژوهشی خود در آب های نزديک قطب شمال سرگرم کار بودند که يخ سطح زيرين ايستگاه ناگهان متلاشی شد و بخش اعظم پايگاه را در آبهای سرد قطبی فرو برد.

خدمه پايگاه موسوم به "قطب شمال-32"، هم اکنون بر آخرين قطعه کوچک از ايستگاه تحقيقاتی خود که هنوز شناور است در آب های سرد شمالی سرگردان هستند.

يخ تحتانی ايستگاه، از عصر روز چهارشنبه سوم مارس به تدريج ترک برداشت. سرپرست ايستگاه می گويد به دنبال اين حادثه، ديواره بزرگی از يخ که ارتفاع آن به ده متر می رسيد از آب بيرون زد و به سوی پايگاه حرکت کرد.

تقريبا 90 درصد ايستگاه پژوهشی در کمتر از نيم ساعت نابود شد و ساختمان ها، تجهيزات و تدارکات گروه در دل آب های سرد قطبی فرو رفت، اما خدمه ايستگاه آسيبی نديدند.

اين ايستگاه شناور تحقيقاتی در ماه آوريل گذشته برای مطالعه تغييرات جوی راه اندازی شد که نخستين تلاش روسيه در اين زمينه پس از وقفه ای دوازده ساله بود.

ماموريت علمی پژوهشگران به هنگام بروز اين حادثه تقريبا تکميل شده بود.

شنبه ۱٦ اسفند ۱۳۸٢ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()
تگ ها: