خب طبق وعده در باره مومیایی های یخی قرار شد بنویسم

 

مومیایی های یخی بر اثر قرار گرفتن در یخ و منجمد شدن و یا قرار گرفتن در آب و سپس یخ زدن در آب یا قار گرفتن در یخچال های طبیعی ایجاد می شودند . بعبارتی دمای زیر صفر باعث قطع فعالیت باکتری های می شود و جسد را از تجزیه حفظ می‌کند.

 

عمده مناطق کشف این مومیایی ها در یخچالهای واقع در رشته کوههای بلند مانند آلپ یا هیمالیا یا آند است. جسد ها به طور جالبی سالم مانده اند . پوست انها به تدریج ضخیم شده و حالت چرمی به خود می‌گیرند. البته در بین این مومیایی ها ، مومیایی های جانوارن چون مومیایی ماموت ها هم قرار می‌گیرند.

در مورد مومیایی های یخی باید بگویم گاهی هم لازم نیست انها در یخ مدفون شوند. بلکه قرار داشتن آنها در یک محیط سرد برای انجماد انها کافی است. نمونه ان مومیایی مشهور شاهزاده خانم اینکایی است  . که در پرو کشف شد. از قرار معلوم کاهنان وی را به درون غار محل کشف وی برده بودند و به وی یک نوشیدنی سکرآور دادند تا وی به یک خواب ابدی رود.

 

نمونه مومیایی یخی دیگر مومیایی نوزادی است که در یخ های پیدا شد این جسد انقدر سالم بود که دانشمندان از دست زدن به ان برای تعیین جنسیت خودداری کرده اند ( همراه با لباس کشف شد). بلکه تنها به بررسی سطحی و پرتونگاری کفایت کرده‌اند.

عکی نوزاد مومیایی شده ، البته من یک عکس از روبرو از این نوزاد دیدم اما هر چی گشتم فقط همینو پیدا کردم

 

خب در مورد مومیایی های یخی گفتم اما حیف است اینجا از مشهورترین مومیایی یخی جهان نامی نبرم. همان طور که میدانید این مومیایی معروف به مرد یخی است البته اسمش را oetzi  یا اتازی گذاشته‌اند. این مومیایی دوازده سال پیش در کوه های آلپ کشف شد. روزی که پیدا شد من با این که سنم زیاد نیست خوب یادمه. فکر کنم سال سوم دبستان بودم.  مجله‌ای ایرانی (  نامش را فراموش کردم ) جزئیات کاملی از محل کشف ادوات وی وهمچنین عکس شفافی از وی و همچنین کادر پروازی خارج کننده ان از کوه انداخته بود. این مومیایی متعلق به مرد شکارچی بوده که بر اثر سقوط در برف ها مدفون شده و همان‌ جا مومیایی شده است.  اداوات شکار او در اطراف او پیدا شده اند. جای زخم های تیرکمان و زخم های حاصل از سقوط در بدن او مشهود است. البته تا همین اواخر چگونگی مرگ او معلوم نبود اما فکر کنم ماه پیش بود که خبر دادند راز مرگ وی کشف شده است. از قرار معلوم این فرد هنگام فرار از دست مهاجمین بوسیله کمان انها مجروح شده و خونریزی داشته است و روی تخته سنگ محل سقوطش استراحت کرده است که بر اثر خونریزی زیاد و ضعف از ان بالا به پایین سقوط میکند.

 

 خب اینم از مومیایی های یخی  انشاءا.. دفعه بعد راجع به مومیایی های بیابانی صحبت خواهم کرد.

 

 برای نمايان شدن توضيحات عکسهای زير نشانگر ماوس را چند لحظه روی آنها نگاه داريد

مومیایی اتازیتصویر بازسازی شده مرد یخی که او را همراه با لباسها و لوازم شکار نشان میدهد

محل زخم های ناشی از تیر وکمان بروی مومیاییعکس رادیولوژی از قفسه سینه مرد یخی ، به محل پیکان در محل استخوان کتف توجه کنید ، عکس توسط دکتر پل گاستنر تفسیر و برداشته شده

تصویر از اتازی در حال بررسی محل زخم ها

سه‌شنبه ۱٩ اسفند ۱۳۸٢ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()
تگ ها: