قسمت سوم مومیایی ها را هم برای شما نوشتم . امیدوارم لذت ببرید. ولی چرا نظری نمی‌دهید. یک سرفه‌ای آخی اوخی بالاخره یک چیزی بگین. همینطور ساکت میان می‌خونین و میرین.  یک انتقادی، پیشنهادی ،  تشویقی چیزی بدین تا بفهمم میخونینش. راستی یک چیزی دیگه میخواستم بگم. لطفا عزیزانی که  این وبلاگ را میخونن ان را به دوستانشان هم معرفی کنند تا انها هم از مطالب این وبلاگ بهرمند شوند. مرسی.

 

خب این سری در مورد مومیایی های بیابانی و مومیایی های معدنی و مومیایی های باتلاقی است . مومیایی های بیابانی به ان دسته از مومیایی ها می‌گویند که بر اثر گرمای زیاد و خشک بودن شدید محیط بیابان از دستبرد باکتری‌ها مصون مانند. این مومیایی معمولا کاملا دهیدراته شده اند و پوستشان مانند پوست دباغی شده است. اکثرا صورت ،فرورفته است و یا صورت، تبدیل به اسکلت شده. البته ذکر این نکته ضروری است که هرکس که در بیابان گم شد و مرد، مومیایی نمیشود بلکه در بیابان جانوران گوشتخوار و ازهمه مهمتر کرکسها ان را تا حد زیادی نابود میکنند.

 

در مورد مومیایی های صحرایی می توان به مومیایی کشف شده در اهرام مصر هم اشاره کرد چون انها هم در بیابان قرار دارند البته در اطراف مقبره و در دره پادشاهان و دیگر جاهای اطراف هرم بقایای مومیایی های مصر باستان پیدا شده است. مورد دیگر از مومیایی ها صحرایی ( زیاد هم صحرایی نیستند) مومیایی های اینکا ها است. که قالبا در گور های دسته جمعی کشف شده اند. ویژگی بارز این سری از مومیایی ها این است که این مومیایی ها به صورت بقچه مانند دفن شده اند یعنی در حال جمع شده ( زانو در بغل و دستها در طرفین بدن یا حلقه در زانو) در پارچه ای پیچیده شده اند و سپس دفن گردید اند.

 نمونه ای از مومیایی اینکا ها

مومیایی های معدنی به مومیایی هایی گفته میشود که در معادن مختلف ( اکثرا نمک یافت شده اند ) کشف شده اند. به علت وجود نمک مومیایی کاملا از دسترس عوامل تخریب شده  دور نگه داشته شده و سالم اند. نمونه اش همین مومیایی که در معادن نمک ایران پیدا شد. خیلی جالب بود . فکر کنم موهای زردی داشت . بعدا مثل اینکه بررسی کرده اند چوپانی یا شکارچی بوده است و هنگام ایستادن پای تپه نمکی رانش زمین اتفاق افتاده و  وی در زیر نمکها مدفون شده.

 

مومیایی های باتلاقی هم نوع خاصی از مومیایی هستند که در باتلاق ها کشف شده اند و چون محیط باتلاق ها بدون اکسیژن است لذا این مومیایی ها هم کم و بیش سالمند.این مومیایی ها زیر رده مومیایی های طبیعی قرار می‌گیرند. معروف ترین این مومیایی ها مردی است که طناب اعدام بروی گردنش مشهود است این مومیایی در باتلاق های دانمارک کشف شد . زنی معروف به دوشیزه ویندیبی نیز در باطلاق ها آلمان غربی کشف شده بود که در حالی که چشمهایش بسته بود و از کمر نصف شده بود. ابن امر این فرضیه را قوت میبخشد که شاید باتلاق ها محل دفن قربانی خدایان یا زنان  هرزه یا مردان جنایتکار بوده است .

مومیایی مردی که در دانمارک کشف شد. به طناب دار روی گردن وی توجه کنید. دقت کنید این مومیایی متعلق به 2500سال پیش است

خب دفعه بعد راجع به مومیایی های امروزی میخواهم با شما صحبت کنم.

 

 

نظر یادتون نره . زبونم مو در آورد از بس گفتم

 

 

پنجشنبه ٢۱ اسفند ۱۳۸٢ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()
تگ ها: