یادمه تو یکی از داستانهای کوتاه مارکز (فکر کنم اسمش بود " بی جی به من بوسه بده") نوشته بود که تو آمریکای لاتین روی دیوارها مینوشته اند " اگر از خدا نمیترسید، لااقل از سفلیس بترسید) ... واقعا جمله با مسمایی بود. اما الان شاید بشه گفت با کشف پنی سیلین این مشکل تا حد زیادی حل شده اما بیماری مهلکتری از اون اومده به نام ایدز که ملت رو بیچاره کرده!

ایدز بیماری که حتی فکرش منو به وحشت میندازه! اما نمیدونم برخلاف کشورهای خارجی که توشون تبلیغات گسترده ای بر علیه این بیماری شده متاسفانه تو ایران ما، مردم به جای آگاهی بیشتر، روز به روز پسرفت میکنن.

با توجه به اینکه عمده ترین راه انتقال بیماری تو جهان از طریق جنسی است، این راه به راحتی در ایران انکار میشه و بیشتر روی مسئله انتقال تزریقی بحث میشه و  همه سعی میکنن این مشکل رو حل کنن. اما هیچ کس از آلودگی از طریق جنسی صحبت نمیکنه. در حالی که شاید یکی از شایعترین راههای انتقال بخصوص در طبقه جوانان الان این روش باشه. البته من آماری در مورد ندارم اما این هشداری است که تمام کارشناسان دارن میدن. یک جمله معروف در مورد ایدز وجود داره که میگه ایدز مثل یک بمب ساعتی زیر پای ماست و هر لحظه ممکنه منفجر بشه!  اما اصلا به این بمب توجهی نداریم.

تو خبرها خوندم که میخوان خودپرداز کاندوم و سرنگ تو شهرها نصب کنن. واقعا این کار چه فایده ای داره وقتی فرهنگ سازی صورت نگیره! چرا وقتی یک پسر جوون میره تو داروخانه و میگه کاندوم میخوام همه برمیگردن بهش نگاه میکنن انگار میخواد آدم بکشه! ( حالا دقیقا این اتفاق برای منم افتاد.. یک روز رفتم امتحانی یک دونشو بگیرم و ببینم چه شکلی که وقتی به بقیه توصیه میکنم حداقل بفهمم چه شکلی است یا نه! وقتی به مرد داروخانه دار گفتم کاندوم میخوان دو تا خانم و یک آقایی که پسر کوچکشم باهاش بود یک طوری به من نگاه کردن انگار میخوام چیکار بکنم. تازه مرده دست پسرش رو هم کشید و برد اونطرف.. ) . یا یکی تعریف میکرد که در یک مرکز مشاوره بوده و یک دانشجو که شریک های جنسی متعدد داشته برای مشاوره اومده بود. میگه بهش گفتم که تو که از کاندوم استفاده نمیکنی چطور مطمئنی که طرفت ایدز داره یانه؟! اونم با کمال خونسردی گفته که " ازش می پرسم که تو ایدز داری یا نه! اگه گفت نداره که سالمه)

این از قشر دانشجوی ما. دیگه از بقیه چه انتظاری است؟! اصلا برای مردم ایدز تعریف نشده. خیال میکنن یک چیزی مثل سوزاک و سفلیس است که البته همونا رو هم نمی دونن درست چی هست؟!

شاید بعد از این همه گفت و گفتن نکته اصلی  اینه که خب حالا چیکار کنیم.. من نمیگم که های ملت! بیان و دیگه از امروز توبه کنین و دیگه دنبال کارهای + 18 نرین. اما لااقل همیشه تو  کیف پولتون یا تو جیبتون یک کاندوم باشه! شاید یک روزی افسوسشو بخورین که دیگه خیلی دیر شده!

پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٧ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()