در مورد پست قبل پاره ای از توضیحات لازم است:

* چون انداختن صدقه وقتی که یک فرد مرده را می بینی لازم است. منم اون 50 تومان رو انداختم (اون زمان هنوز اینقدر پول بی ارزش نشده بود)

  * وقتی این اتفاق افتاد که من سال آخر دبیرستان بودم. و طبیعتا اقدام درمانی خاصی نمیتونستم بکنم.

اما نکته ای  که به نظرم باید راجبش بحث کرد اینه که مسئولیت یک پزشک در صحنه تصادف یا حادثه چقدر است و کلا چقدر از دست اون کمک بر میاد؟! صد البته هیچ شکی نیست که کلیه پزشکان برای این تعلیم دیده اند که در موارد بحرانی به کمک مردم باییند و این اصل در همه جا به خوبی رعایت میشوند..

اما تو ایران از چند جنبه فرق میکنه! یکی اینکه اگه بالای سر یک مصدوم بررسی و بگی که من پزشکم یکباره کل مسئولیت ها از روی دوش بقیه گذاشته میشه و روی دوش تو گذاشته میشه! دیگه اگه آمبولانس دیر برسه تقصیر توست و .... و دیگه کسی فکر نمیکنه در اون حالت و نبود تجهیزات و دست تنها تنها کاری که ازت بر میاد که بیماران رو اولویت بندی کنی (Triage)   و اقدامات لازم رو جهت کنترل خونریزی یا ثابت کردن گردن و استخوانهای شکسته بکنی.. همه فکر میکنن پزشک که در صحنه است دیگه همه مصدومین تا وقتی که آمبولانس برسه باید زنده  بمونن!

از طرفی هم هر عملی که روی مصدوم انجام بدی فردا برات دردسر ساز میشه!  یادمه یکی از پزشکا تعریف میکرد که با اینکه تو کتب مرجع گفتن به محض اینکه بالای سر مصدوم رسیدی قبل از شروع ماساژ یک ضربه به قدام قفسه سینه بزن که شاید ضربان قلب دوباره بگرده اما اون اقای دکتر شدیدا توصیه می کرد این کارو نکنید چون یک دفعه دیده بود که یک پزشک بینوا همین کار رو کرده بود و بعد بستگان مصدوم ( متوفی آینده) از پزشک شکایت کرده بودن که با این ضربه اون باعث مرگ مصدوم شده! حالا بیا و خوبی کن! (پزشک بعدا تبرئه شد)

اما شاید بهترین کار در صحنه سانحه این باشه که بدون اینکه خودتو معرفی کنی شروع کنی به امداد رسانی... بعدشم که اورژانس رسید .....

*  اینها همش تئوریه، فقط خودت میدونی تو صحنه تصادف چیکار باید بکنی

* این نظر شخصی منه! صد البته که دوستان نظرشون با من فرق می کنه.

جمعه ٢۸ تیر ۱۳۸٧ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()