با سلام خدمت شما

از امروز میخوام سلسه مباحث مربوط به رمز نگاری را شروع کنم. البته دقت کنید من این موضوع را از چند کتاب پیگیری کردم و الان فقط کلیات یادم مانده و نمیتوان جزئیاتی چون سال یا محل را به خاطر بیاورم. اما سعی میکنم تا حد ممکن دقیق باشد.

 

رمز نگاری عبارتست از منظور یا پیام یا نوشته ای که همه مردم می‌توانند آن را درک کنند به علائم و نشانه‌هایی تبدیل کرد که قابل فهم برای عموم نباشد و فقط دو یا چند نفر آن را درک کنند.

تاریخ رمزنگاری به مصر باستان برمی‌گردد. به طور مثال در کتاب سینوحه می‌خوانیم: من در مقابل حارمحب نشسته بودم. ناگهان مردی وارد شد و یک دستش را روی چشمش نهاد. حارمحب گفت چشمت چه شده. او گفت: سوسکی گزیده است. حارمحب منظور را درک کرد و گفت مشکلی نداری میتوانی در جلوی او ( یعنی سینوحه ) صجبت کنی او از ماست.

البته اینجا بحث نوشته نبود اما باز به هر حال از یک منظور غیرقابل فهم استفاده کردند. در مورد رمزنگاری ذکر نمونه‌ای دیگر مفید میتواند باشد.  در روم باستان بسیار از پیامهای رمزی هنگام جنگ استفاده می‌شد. مثلا در هناگم محاصره یکی از شهرها یکی از افراد دشمن دیده شد که دارد به خارج شهر میرود او را بازداشت کردند و همرا وی شعری دیدند که اصلا وزن و قافیه نداشت. بالافاصله با یکی از دانشمندان روم تماس گرفتند و از وی خواستند معنی این شعر را به آنها بگوید. او هم پیام را کشف رمز کرد. معنی رمز ارسال آذوقه مهمات برای آنها بود. سردار رومی هم فرد، شعر و ترجمه آن را به درون شهر فرستاد. مردم با دیدن متن کشف رمز شده تسلیم شدند.

 

 

ادامه دارد . . .

 

پنجشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸۳ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()
تگ ها: