حتما تا به حال شنیده اید که می‌گن فلانی دچار 54 درصد سوختگی شده. شاید براتون جالب باشه که بدنین چطور این درصد را تعیین میکنند و اصولا چگونه شدت یک سوختگی رو اندازه میگیرن.

 

در بررسی و درمان سوختگی فهمیدن 2 پارامتر بسیار مهم است: 1- شدت سوختگی 2- عمق سوختگی

 

برای بررسی عمق سوختگی آن را به درجات مختلف تقسیم می‌کنند:

سوختگی درجه I   : به صورت قرمزی و خشکی قسمتهای سطحی پوست دیده شده و بدون درد است. بعد از 2 تا 5 روز بهبود می‌ی‌ابد، بدون بر جای گذاشتن اثر

سوختگی درجه II  : سوختگی، عمقی‌تر بوده و تاول ایجاد می‌شود اما پوست بعد از مدتی بهبود می‌یابد

سوختگی درجه III : باعث از بین رفتن نسوج زیر پوست شده و بعد از بهبودی اثرات بدشکلی به صورت اسکار بر جای ‌می‌گذارد.

سوختگی درجه IV ، V ، VI : شامل سوختگیهای عضلات و استخوانها است

 

برای تعیین وسعت سوختگی نیز از قانون 9 درصد استفاده می‌شود. که به شرح زیر است:

سر و گردن % 9 از سطح بدن، هر یک از اندام فوقانی (دستها) % 9 درصد، سطح سینه و شکم % 18 ، پشت و کمر % 18 ، هریک از اندام تحتانی (پاها) % 18 و ناحیه تناسلی % 1 درصد. ضمنا باید توجه داشت در دست و پاها اگر یک طرف یکی از انها سوخت باشد نصف درصد آن قسمت را اعمال می‌کنیم مثلا اگر سطح جلویی (قدامی) پای راست سوخته باشد فرد دچار % 9 سوختگی شده است.

بد نیست بدانید که سوختگیهای درجه یک کشنده نیستند و در درجه دو حتی در موارد شدید در صورت درمان خوب و مناسب، فرد زنده می‌ماند، اما در سوختگیهای درجه سه با % 60 درصد وسعت فرد زنده نمی‌ماند و با وسعت زیر % 15 درصد فرد نجات می‌یابد و بین 15 تا 60 درصد بستگی به نحوه درمان دارد.

سوختگی ها در افراد سالمند و نحیف و کودکان با مقادیر کمتر کشنده هستند. مثلا در کودکان کمتر از 12 سال با نصف مقادیر مربوطه و در کودکان زیر 4 سال با یک سوم مقادیر مربوطه منجر به مرگ می‌شوند

یکشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸۳ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()
تگ ها: