نمیدونم شما میتونین با دستگاه فشار سنج خون کار کنین یا نه!! با این که طرز کارش خیلی ساده است، اما اکثر مردم نمیدونن چطور فشار یک نفر رو با اون اندازه بگیرن. امشب میخوام روش این کار ساده رو اینجا بگم.

معمولا دستگاهای فشار سنج خون به از سه جزء ساخته شده‌اند: 1- پمپ هوا یا یک تیوپ لاستیکی توخالی که به لوله‌ای متصل است و آن را با دست فشار می‌دهیم 2- یک تیوپ مستطیلی شکل که روکشی پارچه‌ای با یک چسب دوطرفه برای ثابت شدن روی دست دارد که به ان کاف می‌گویند 3- یک عقربه یا ستون از جیوه برای نشان دادن فشار به میلیمتر جیوه 
 

برای اندازه گیری فشار خون باید کاف را به محلی بالاتر از آرنج دست (اندازه یک یا دو بند انگشت بالاتر) بست و گوشی پزشکی را بر روی سطح درونی (در مرکز بگذارید و کمی به سمت داخل بدن متمایلش کنید) آرنج قرار داده، سپس پیچ بالای پمپ هوا را سفت کرده و شروع به تلمبه نمودن هوا به درون کاف مینماییم. به تدریج با یاد شدن کاف، فشار بالاتر می رود و صدای نبض را میشنویم و همچنان پمپ کردن را ادامه داده تا صدای نبض قطع شود . بعد پیچ بالای پمپ لاستیکی را آرام باز کرده تا فشار درون کاف به آرامی کاهش پیدا کند ( تقریبا 5 میلمیتر جیوه در ثانیه) و تا جایی که صدای اولین ضربه نبض را در گوشی پزشکی بشنویم در این هنگام عدد نشان داده شده توسط عقربه یا ستون جیوه برابر با فشار سیستولی و تقریبا برابر 120 میلیمتر جیوه است. همچنان صبر می‌کنیم تا فشار به آرامی کاهش یابد و به صدای ضربان از درون گوشی گوش میدهیم. جایی که صدای ضربان درون گوشی قطع شد در آنجا عقربه یا ستون فشار را نگاه کرده و فشار را میخوانیم. این فشار برابر فشار دیاستولی است و معمولا 80 میلیمتر جیوه است. در نهایت پیچ بالای پمپ هوا را باز میکنیم و کاف را از دور دست فرد باز میکنیم..
دقت کنید این کار برای بار اول شاید کمی سخت به نظر برسد اما تمرین کنید تا مهارت کافی رو به دست بیارین
معمولا پزشکان فشار خون را به صورت 120 بروی 80 میگویند که البته مردم اکثرا آن را تقسیم بر 10 کرده راحتتر میگویند 12 روی 8
البته اخیرا نوعی فشارسنج اتوماتیک دیجیتالی هم به بازار آمده است که نحوه اندازه‌گیری فشار توسط انها بسته به نوع دستگاه تفاوتهایی میکند اما دستگاهی که من با آن کار کردم بدین صورت بود که ما باید کاف را می‌بستیم و فقط به جای عقربه یک صفحه دیجیتالی بود و گوشی پزشکی هم نیاز نداشت. فقط لازم بود هوا را به درون کاف پمپ کنیم و وقتی به حد لازم می‌رسید، دستگاه بوق کوتاهی میزد و ما باید پیچ دستگاه را باز میکردیم و بعد از مدتی دوباره بوق کوتاهی میزد و عدد مربوط به فشار سیستولی و دیاستولی را روی صفحه نشان میداد. البته باید بگم دقت این فشار سنج ها خیلی پایین است و در بین فشار سنجها فشار سنج جیوه‌ای دارای دقت بالاتری نسبت به سایرین می‌باشد.


*** این سایت هم با شکلهای واضح مراحل اندازه گیری فشار خون و محل صحیح

بستن کاف را به شما نشان میدهید. به محلهای قرار دادن گوشی و کاف دقت کنید...

 

راستی یک سری هم به وبلاگ اراجیف بزنین - به ما اونجا لطف داشتن - تو لینکام

ادرسش هست - امیدورام موفق باشه

 

سه‌شنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸۳ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()