سلام. با گرمای هوا چه کار میکنین. من که عادت دارم ولی مشکل اینه یک چند روزی که است که سیستم تهویه ( چیلر ) کاخ سلطنتی از کار افتاده و به طبع سیستم تهویه اتاق منم قطع شده. هرچی هم این برده‌ها باد میزنن کفاف نمیدهد. فرعونم گرمازده شده. منم که پوستم کلفته میشینم برای فراموشی گرما برای وبلاگ مطلب می‌نویسم. باید فردا برم به کاهن اعظم بگم اگه بلده یک وردی ،چیزی بخونه بارونی بیاد.

 

خب بحث امشب در مورد استون هنج است. این بنای تاریخی که در انگلستان واقع شده یکی از معماهای جهان به شمار می‌رود. این بنا در واقع از دو ردیف دایره سنگی از ستونهای ایستاده تشکیل شده است. در در دایره خارجی بروی هر هر دو ستون یک سنگ به صورت افقی قرار داشته است. دو قسمت سنگی هم در داخل این دو دایره بودند که به شکل نعل اسب را دارند. یک سنگ مرکزی هم در وسط این دوایر  وجود دارد که به ان آلتار Altar می‌گویند که از نصفه شکسته است. ضمنا به دایره داخلی blue stones یا سنگهای آبی گفته می‌شود.

 

در اطراف دو دایره اصلی 56 سوراخ هم کنده شده است به صورت دایره وار به نام سوراخهای آبری Aubrey . ضمنا در فاصله 80 یاردی از سنگ آلتار سنگ پاشنه Heel قرار دارد.

 

سنگهای دایره خارجی از جنس سنگهای همان منطقه اند اما سنگهای دایره آبی به نظر می‌رسد از کوههای پرس کلی Prescelly از جنوب غربی ولز به آنجا حمل شده اند. منشا این عقیده افسانه‌ای است که بر طبق آن مرلین جادوگر این سنگها را از ایرلند به ومپشایر آورده است . ( مرلین، جادوگری است که بر طبق افسانهای باستانی های انگلیس به آرتور کمک می‌کند تا پادشاهی را از آن خود کند و انگلستان را از ظلم و استبداد نجات دهد. مرلین در ادبیات انگلستان نماد یک فرد خردمند و آگاه و پیشگو است )

استون هنج در 3 فاز ایجاد شده ایت . هسته اولیه آن یا فاز 1 آن به 4000 قبل، به زمان عصر حجر برمی‌گردد. فاز دوم ساخت آن مدتی  بعد از فاز اول اتفاق افتاد و در سال 1400 سال قبل از میلاد مسیح به شکل امروزی خود در آمد.

نظریه های مختلفی در مورد این مورد استفاده این بنا وجود دارد که بعضی از آنها به شرح زیر است. ممکن است یک :

  • یک معبد برای پرستش خورشید بوده است
  • یک رصدخانه برای مشاهده ماه بوده است
  • منبع یک انرژی درمانگر ممکن است باشد
  • نظر دیگر دیگری که جدیدا داده شده است بیان می‌کند که ممکن است این محل فرودگاه بشقاب پرنده‌هایی از ماوراء جو زمین بوده است

 

بحث و بررسی پیرامون هریک از نظریه‌های بالا در حد یک کتاب است. اما جالب است اشاره کنم این مجموعه عظیم سنگی ویژگی‌های بسیار جالبی هم دارد.به عنوان نمونه خطی که در وسط سنگ التار است به طور دقیق امتدادش به محل طلوع خورشید در نیمه تابستان برخورد می‌کند.

 

دو انمیشن متحرک زیر کیفیت قرار گیری عناصر مختلف این مجموعه و فازهای تشکیل انها را به صورت متحرک نشان می‌دهد

 

ضمنا این انیمیشن هم به طور جذابی مراحل تکامل استون هنج را نشان می‌دهد

جمعه ۱٢ تیر ۱۳۸۳ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()
تگ ها: