سلام

مطلب این دفعه رو در 2 یا 3 قسمت می‌نویسم.

 

-------------

 

شاید با دیدن این تیتر ، فکر کردید که مطلب من یک مطلب فلسفی است و یا یک نقد اجتماعی . اما نه !! کورهای بینا واقعاً وجود دارند! افرادی هستند که می‌توانند بدون داشتن بینایی و یا با چشمان بسته همانند من و شما ببینند!

در ژانویه 1960،  شبکه تلویزیونی NBC در یکی از قسمتهای برنامه خود به نام " این مردم عجیب " دختری شانزده و یا هفده ساله به نام مارگارت فوس را نشان داد. این دختر ادعا می‌کرد که می‌تواند با چشمان بسته بخوبی ببیند.

مجری برنامه بروی چشمان او دو تکه پنبه بزرگ قرار داد و سپس آنها را بست . آنوقت دوشیزه فوس قسمتهایی از چند کتاب مختلف را خواند ، رنگ چند عکس را به درستی تشخیص داد و در نهایت یک دست ‌چکر نیز با مجری بازی کرد.

البته شعبده‌بازان حرفه‌ای که برنامه این فرد را دیده بودند که او از حقه قدیمی فهماندن مطلب به وسیله آهنگ استفاده می‌کرد اما به هر حال آن دختر به نام دختری با چشمای اشعه X معروف شد.

یکی از نمونه‌های معتبر و مستند افراد بینا با چشمان بسته به سال 1872 برمی‌گردد. در شهر Graz در استرالیا پسر آهنگری به نام آلواس برگل در سن 9 سالگی بینایی خود را در کارگاه پدرش از دست داد و آنگاه پدرش تصمیم به تقویت حس ششم پسرش گرفت.

البته آن پسر پس از گذشت یازده سال ، درست همانطور که ناگهانی بینایش زا از دست داده دوباره بینا شد و به نظر می‌رسید که بینایی او بیشتر جنبه روانی داشته است.

آلوس چند روز بعد از بینا شده برای معاینه نزد دکتر گرووایلر Grohweiler رفت و دکتر درنهایت حیرت و ناباوری متوجه شد که آن پسر می‌تواند با چشمان بسته هم به راحتی ببیند. او نمی‌توانت که از پسر بخواهد برایش بخواند چون بعد از چند سال نابینایی او خواندن بلد نبود اما او توانست ار آزمایش رنگها و شمارش اعداد به راحتی بر بیاید . دکتر در خاطراتش نوشته که من از او سوالات زیادی کردم اما او فردی عامی بود و قدرت بیان چندانی نداشت و از ان گذشته خود ش هم نمی‌دانشت چگونه می‌بیند. و همچنین برای این توضیحی نداشت که چرا در یک روز برای دیدن یک شی ان را لمس می‌کرد اما در روز بعد رد همان شرایط احتیاجی به این کار نبود.

متاسفانه برگل ، در سال بعد بر اثر ابتلا به سل درگذشت و آزمایشات دکتر هم چنان جنبه علمی نداشته و او تنها سلیقه شخصی خود را در آزمایشات به کار برده است.

 

ادامه دارد  ....

 

ضمنا یک پیام برای بهنام: من هرچی گشتم نتونستم تو وبلاگ جایی رو برای کامنت گذاشت برای یک مطلب پیدا کنم. این ویژگی را غیر فعال کردی و یا من یک بینای کورم ؟!

 

دوشنبه ۱٩ بهمن ۱۳۸۳ساعت ٤:۳۱ ‎ب.ظ توسط دکتر سینوحه نظرات ()
تگ ها: