پولترگایست ۱

 

نمیدونم میدونید! پدیده پولترگایست Poltergeist به چه معنی است. این لغت یک لغت آلمانی است و به معنای « اشباح جنجالگر » می‌باشند و در مواردی استفاده می‌شود که در خانه‌های گرفتار اشباح، پدیده‌های فیزیکی رخ می‌دهد. این پدیده‌ها عبارتند از: حرکت اسرار آمیز اشیا به خودی خود، پرواز اشیا در هوا بدون دخالت یک عامل طبیعی و محسوس، و سر و صداهایی واضح و مشخص ما مشت کوبیدن‌های سنگین که برای همه قابل شنیدن و دیدن است.

اعتقاد بر این بوده که  وجود یک بچه از طریق ضمیر ناخودآگاه او با نیروی دست نخورده لیبیدو Libido نابالغ باعث ایجاد این پدیده می‌شود. گفته بودند که بی‌توجهی خانواده‌ها به کودک یا نوجوان باعث بروز چنین اتفاقاتی می‌شود. این نظریه قدیمی هنوز در بین بعضی فرا روانشناسان آلمانی قوت دارد.

اما نظریه بالا به راستی جوابگوی تمام موارد روی داده شده نیست. در اکثر موارد به نظر می‌رسد این نیرو به صورت پنهانی توسط یک موجود هوشمند کنترل می‌شود و کودک یا نوجوان تنها وسیله است.

در تحقیق گسترده ای که درم ورد این پدیده انجام دادند به نتایج جالبی رسیده اند. اکثر اشیا به حرکت درآمده بر اثر پدیده پولترگایست هنگام فرود داغ بودند حتی آنهایی که در سیبری یا ایسلند انجام شده بود. در بررسی موارد پولتر گایست در سه پنجم پدیده‌ها جنس مونث دخالت داشت و به جز پنج مورد، در بقیه موارد سن شخص زیر 20 سال بود. سن میانگین برای پسران 13 سال و برای دختران 14 سال بوده است.

در واقعه مشهوری که در استراتفورد به سال 1850 روی داده شبحی جنجالگر، یک کشیش عضو انجمن کلیسا را به نام دکتر ای فلپس و فرزندانش را به مدت 18 ماه به ستون آورده بود. این شبح صندلی‌ها را خورد می‌کرد و شمع‌ها را می‌شکست. به سر و روی پسرش (12 ساله) و دخترش (16 ساله) سنگ و کلوخ پرتاب می‌شد و حتی شلوار پسرک به پایین کشیده می‌شد.

 

ادامه دارد

/ 31 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهناز

به من می گه کامنت درست جسابی نمی دی...يکی نمی گه چرا به نظر نم نم همه چی فقط جالبه؟

مهناز

در ضمن اسم وبلاگ منو اشتباه لينک کردی ...من نه هوای آلوده ام نه من و دنيا...اسم وبلاگم نيش عقربه...زخمتشو بکش

sory

سلام وبلاگ جالبی داريد شبه با ه ی دو چشم نيست؟ من امروز امتحان ادبيات داشتم اشباه و نوشتم : جمع شبه.بعد اين اشباح شما رو ديدم. یعنی اشتباه نوشتم؟ فکر کردم ۲۰ ميشم ولي اشباه يعنی چی؟

دختر مرده

کار رفيقای منه..بهشون ميگم يه کم ملايم تر باشن! (شانسی که اوردين اينه که هنوز منو نتونستن به خلاف بکشونن!)

آرمين

.معتقدم اينگونه مباحث هرگز نبايد به سمت ماورا الطبيعه برود دم شما گرم دكتر! مطلب خوبي بود

مهناز

دکتر جون سلام چند وقتيه راجع به شهرتون طيوه و رفيقتون کاپتاه نمي نويسی.... اما من راجع به اين پولترگايست چيزی نمی دونم اما راجع به جن خودمون تقريبا چيزهای زيادی ميدونم آخه تو خونه ی ما هست.

مجيد

آقا خوب تو اين زمينه اطلاعات مي دي بابت همه لطفي هم كه داشتي ممنون

صبا

با خوندن متنت يه دفعه ياد فيلم جن گير افتادم.يادش به خير چند سال پيش افتاده بودم توی جمع کردن اطلاعات در اين مورد و بعد هم برمودا. بحث جالبيه.

بانو**

به سه شعر دلتنگی منتظر حضور گرمت هستم بانو**

من و آنی

دکتری بهتر از خودت پيدا نکردم سينوجه جان . اومدم پيش خودت . وای اينا که ميگی راسته ؟ از کجا ميدونی واقعيته ؟