20 قسمت از بدنتون که احتیاجی بهشون ندارید!

دیروز در حین وبگردی به مطلبی برخوردم که گفتم ترجمه اش رو اینجا بزارم... جالبه

این مطلب در مورد 20 قسمت از بدن است که بر اساس نظریه تکاملی داروین، باقی مانده از اعضا اجداد انسانهاست که در بدن انسان به صورت کوچک و بدون عملکرد باقی مانده است:

1. ارگان ومرونازال VOMERONASAL ORGAN: یا ارگان جاکوبسون که حفره ای است در پل های بینی دو سمت با گیرنده های شیمیایی که در انسان عملکردی ندارند. در جانوران پست تر وظیفه درک ماده شیمیایی فرومون رو بر عهده دارند

نمایی از سوراخ بینی از رو به رو

2. عضلات خارجی گوش: 3 عضله هستند که در بخش خارجی گوش واقع شده اند و در سایر حیوانات نظیر خرگوشها و سگها، وظیفه حرکت مستقلانه گوش از سر را بر عهده دارند. اما انسانها هنوز دارای آن هستند و توسط این عضلات است که بعضی از افراد میتوانند گوششان را تکان دهند

3. دندان عقل: در انسانهای اولیه که مقادیر زیادی از گیاهان رو جهت به دست آوردن انرژی مصرف میکردند داشتن یک جفت اضافه دندان آسیا در هر فک مفید به نظر میرسید اما در انسانهای امروزی که انواعی از غذاها را مصرف میکند، زیاد ضروری به نظر نمیآید

4. دنده گردنی: حدود یک درصد از مردم یک جفت دنده اضافی در بالای دندهای خود (در بخش گردن) دارند که به نظر میرسد باقیمانده از اجداد خزنده ما باشد. این دنده میتواند در این افراد مشکلات عروقی یا عصبی ایجاد کند 

5. پلک سوم: در اکثر پرندگان و پستانداران یک لایه محافظ به عنوان پلک سوم بر روی چشمشان وجود دارد که وظیفه حفاظت از چشم و خروج شن ریزه و گرد و غبار را از چشم بر عهده دارد. باقی مانده این پلک در انسان به صورت یک چین نازک در گوشه داخلی چشم وجود دارد.

6. تکمه یا نقطه داروین: اگر لبه خارجی لاله گوش خود رو لمس کنید به یک برجستگی برمیخورید که به نام دکمه داروین مشهور است. در حیواناتی نظیر خرگوش این تکمه در انتهای گوشها قرار دارد و وظیفه فوکوس صداهای دور را روی گوش بر عهده دارد.

7. عضله زیر ترقوه: عضله کوچکی که در زیر شانه قرار دارد و از دنده اول به ترقوه کشیده شده است و در صورتی برای انسان مفید بود که هنوز بر روی 4 پا راه میرفت. البته بعضی از مردم این عضله را ندارند و بعضی نیز یک جفت از آن را دارند.

8. عضله پالماریس : عضله بلند و نازکی که در کف دست قرار دارد و 89 درصد مردم دارای این عضله هستند. این عضله در جانوران پست تر در آویزان شدن و بالا رفتن از درخت بسیار مهم است. جراحان معمولا این عضله رو در جراحی های ترمیمی عضلات برداشته و از آن استفاده میکنند.

9. نوک پستان در مردان: مجاری شیری قبل از اینکه هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) در جنین باعث ایجاد صفات مربوط به جنس مذکر بشود به وجود میآیند. مردان دارای بافت پستانی هستند اما عملا استفادهای از آنها نمیکنند.

10. عضلات صاف کننده مو: در بسیاری از جانوران این عضلات که در قاعده موهای بدن واقع شده اند وظیفه سیخ کردن موهای جانور را در هنگام بروز خطر دارند تا جانور بتواند از آن به عنوان ترساندن مهاجم استفاده کند.

11. زائده آپاندیس: یک لوله عضلانی باریک در روده بزرگ که در به نظر میرسد باقی مانده بخش از روده جانوران باشد که وظیفه هضم سلولز غذا (گیاهان) را بر عهده داشته باشد. اما در انسان بیشتر حاوی گلبول های سفید و غدد لنفاوی است.

12. موهای بدن: ابروها در جلوگیری از ورود عرق به چشم ها و موها در آقایان در انتخاب جنسی نقش دارند. اما به نظر میرسد اکثر موها در بدن نقش موثری را ایفا نمیکنند

13. دنده سیزدهم: در شامپانزه ها و گوریل ها 13 جفت دنده وجود دارد در حالی که در انسانها 12 جفت. اما 8 درصد از مردم دارای جفت دنده سیزدهم هستند که به نظر نمیرسد عملکردی را در آنها ایفا کند

14.عضله کف پایی: به نظر میرسد در جانوران پست تر وظیفه چنگ شدن و قلاب شدن پاها به شاخه ها را بر عهده داشته است . اما در انسان به نظر میرسد فقط کمی کف پا را به پایین خم میکند. در 9 درصد مردم این عضله وجود ندارد

15. رحم مردانه: باقی مانده از ارگان تناسلی زنانه که از غده پروستات مرد آویزان است

16. انگشت پنجم پا: در پریماتها و پستانداران پست تر انگشتان پا وظیفه چنگ زدن و آویزان شدن از شاخه ها را بر عهده داشته اند.. اما انسانها احتیاج به انگشتان بزرگ پا دارند تا بتواندد با آنها ایستاده راه رفته و تعادل خود را حفظ کنند. لذا به نظر میرسد انگشت پنجم یا کوچکترین انگشت پا نقش اصلی در این مورد ایفا نکند.

17. وازدفران (لوله منی) زنان: ارگان تکامل نیافته مردانه که انتهای در کنار تخمدانها قرار دارد. فاقد عملکرد است

18. عضله هرمی (پیرامیدال) : حدود 20 درصد افراد این عضله مثلثی، کوچک و شبیه کیسه را که در استخوان شرمگاهی (پوبیس) است ندارند. به نظر میرسد این عضله باقی ماندهای از کیسه در جانوران کیسه دار باشد.

/ 88 نظر / 182 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گل پسر

احیانا نمی خواهی آپ کنی؟ حداقل ندایی بده بفهمیم نفس می کشی! دلمون تنگه

رضا

[نیشخند]سلااااااااااااام[نیشخند] دکتر آپ کن دیگه.[نیشخند]

friendship

جان من فدای ایران و ایرانیان عزیز، مسلمان،مسیحی‌،یهودی،بهائی،ملا،آخوند، بی‌ دین، همه و همه من قربان همه. بقول معروف این نیست بگذرد.

الهام

خیلی جالب بود مرسی[لبخند]

الهام

خیلی جالب بود مرسی[لبخند]

سته-لواس

مطالب واقعا خوندنی بود. دکتر سینوحه یک سالی نبودما شما یادمون نکردی خواستم من خودمو بهت یاداوری کنم. از طیوه چه خبر؟

مریم السادات صادقی

من وقتی مسابقه فوتبال را از تلویزیون می بینم برام مهم نیست که بدونم گزارشگر چی می گه چون خودم دارم با چشام دارم می بینم. حالا شما 20 دلیل آوردین که نشان می ده یا اشتباهی در کار خدا بوده یا اینکه خدا مارو از تکامل تدریجی میمون ها و باطبع حیوانات بوجود آورده. به نظر من کسی که با این همه شواهد حاضر به پذیرفتن حقیقت نیست اصلا منطق نداره و بحث یا متقاعد کردن چنین احمقی آب در هاون کوبیدنه و لاغیر. خلاصه مطلب اینه که دورو بر ما کلی آدم احمق که قرار احمق بمیرن. نباید وقتمون با چنین آدم هایی بگذرونیم. چون اگه بگردیم آدم های فهمیده یا با استعداد هم پیدا می شن.

زیست شناس کوچک

سلام من زیست شناس کوچک هستم از وبلاگ علمیتون خیلی خوشم اومده ... مطالب جالب و خوندنیی داره ...اما این مطلب یه کم منو گیج کرده .....آخه انسان که از نسل حیوان نیست تازه نظریه های چارلز داروین (منشا انواع)بعضی هاشون رد شده و نظریه های دووریس جاش رو گرفته ... اما جالب و خوندنی بود اما من هنوز هم اعتقادم بر این است که انسان از نسل میمون نیست چون اگه اینطوری باشه تمام گذشته و تاریخچه ی به وجود آمدن انسان در اسلام رد خواهد شد ... بالاخره اصلا به ما چه ... آقای دکتر به وبلاگ ما هم سری بزن [خداحافظ]