هلندی سرگردان

افسانه هلندی سرگردان سالیان سال است که در میان دریانوردان آبهای آزاد جنوبی رواج دارد! واقعا منشا این افسانه مشخص نیست اما اولین گزارش در مورد دیده شدن کشتی در کتاب یک گیاهشناس کشتی در سال 1795 ثبت شده است.

نکته جالب در مورد این افسانه این است که برخلاف تصور همه هلندی سرگردان نام کاپیتان کشتی است و نه خود کشتی. بر طبق افسانه این کاپیتان در حال دریانوردی جهت عبور از دماغه امید نیک بود است که دریا طولانی و متلاتم شده. ناخدا برخلاف خواست خدمه و مسافران مبنی بر بازگشت کشتی و دور زدن دماغه، دستور حرکت به سمت دماغه را داده است. بعد از مدتی کشتی در میان امواج طوفانی گرفتار شده و ناخدا هم (که یا مست بود یا دیوانه) شروع به خواندن اشعار کفرآمیز بر ضد مسیح و خدا نموده است. در این بین مسافران و خدمه که از رفتار ناخدا به خشم آمده بودن، شورش کردن و کنترل کشتی رو به دست گرفتند. اما این فقط برای مدت کوتاهی بود، چون بعد از اینکه ناخدا مستی از سرش پرید؛ رهبر شورش رو با شلیک تیر کشت و اون رو از عرشه به دریا انداخت. در این بین ناگهان شبحی در عقب کشتی ظاهر شد و ناخدا رو مورد خطاب قرار داد که "تو مرد سرسختی هستی" اما ناخدا در پاسخ گفت من از هیچ کس درخواست کمک نکردم و به سمت شبح شلیک کرد. اما شبح ناپدید نشده بلکه گفت: " تو به خاطر حماقتت و کشتن یک بیگناه محکومی که تا ابد در همین وضع بمونی" ناخدا نیز گفت " آمین"!!


از اون به بعد ناخدا و کشتیاش محکوم شده اند که همواره روی دریا سرگردان بمانند. از گزارشاتی که از دیده شدن کشتی رسیده است، نیز همین نکته مورد توجه بود که کشتی معمولا ظاهر یک کشتی طوفان زده را دارد در حالی که خالی از مسافر است و به آرامی و با صدای سکوت مرگباری ظاهر شده و بعد از مدتی ناپدید میشود.


در مورد منشا افسانه اختلاف نظر زیاد است اما به نظر میرسد شخصیت ناخدا از شخصیت کاپیتان برنارد فوک گرفته شده است که مشهور بوده که با سرعتی زیاد و غیر طبیعی فاصله میان هلند و جزایر جاوا را میپیموده، به طوری که سایر دریانوردان سرعت او را موهبتی از سوی شیطان میدانستند.


از اون به بعد گزارشاتی مختلفی در مورد دیده شدن کشتی هلندی سرگردان در آبها ارائه شده . البته در بین دریانوردان واهمه ای از دیده شده این کشتی وجود داشت، چون به عقیده آنها این کشتی نفرین شده است و هر کشتی با این کشتی مواجه شود دچار مشکل بزرگی خواهد شد.


شاید مشهورترین گزارش در مورد دیده شدن کشتی هلندی مربوط به پرنس جورج والز که در 11 جولای 1881 در حال دریانودی در حوالی جنوب آفریقا بوده، باشد. وی کشتی را این چنین توصیف کرده که ( نور سرخی از کشتی شبح مانند زبانه میکشید. کشتی سراسر آتش بود و بادبان ها و دکلها حدود 200 فوت ارتفاع داشتند و بسیار سالم و مستحکم به نظر میرسیدند)
البته جالبه بدونید ناخدای کشتی سلطنتی هم به نفرین دچار شد و در حین سفر از عرشه کشتی پرت شد و به دریا افتاد. اما خاندان سلطنتی انگلیس از این حادثه جان سالم به در بردند.


** در سال 1939 یک گزارش از دیده شده کشتی در جنوب آفریقا توسط روزنامه سلطنتی انگلیس مخابره شد.
** یک زیر دریایی آلمانی نیز در خلال جنگ دوم جهانی دیده شده یک کشتی طوفان قدیمی متعلق به قرن 17 را مخابره کرد که در روی رادار علامتی از خود نشان نمیداد.
** آخرین مورد دیده شدن این کشتی هم در سال 1942 در سواحل کیپ تاون (آفریقای جنوبی) بود که 4 شاهد کشتی را دیده و گزارش نمودند و بعد کشتی از نظرها ناپدید شد.
** بر مبنای افسانه هلندی سرگردان تاکنون نمایشنامه ها ، اپراها، کتابها و فیلمهای زیادی تهیه شده باشد که شاید آخرین آنها کشتی کاپیتان دیوی جونز در قسمت سوم دزدان دریایی کارائیب باشد 


تصویر ساختگی است

/ 43 نظر / 526 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازنین

مشکوک و مشغول به نظر می رسی دکتر[نیشخند]

آتوسا ملکی

سلام داستان جالبی بود منو یاد دریای کارائیب انداخت / موفق باشی در ضمن چرا کامنت این دختر بی تربیت را پا نمی کنِی! از کامنتاش معلومه واقعا" کیه! اصلا" معلوم هست از چه کسی صحبت می کنه!!!

گرگ بیابون(2)

سلام همکار عزیز با اجازه مطلب 20 عضو غیرضروری رو تو مبلاگم با ذکر منبع وبلاگ شما گذاشتم راستی این لینکدونیت چرا هی توش وبلاگ 1پزشک رو لینک کردی؟؟

medlogger

نقدی زودرس بر پزشکی و زندگی! http://medlog.blogfa.com medlogger@gmail.com

hadise

خیلی عالی بود. ازتون بابت مطلب ممنونم[راک]

غلامرضا مخلصی زاده

[گل]کشتی امید من بر گل نشست.در این دریای مواج تو را نوح باید کشتیبان باشد.ماژلان.پس ناخدا هواپیما چه شد قرار بود من با هواپیما ترابری نیروی دریائی ارتش جمهوری از نوشهر به تهران مسافرت کنم.یا زبانم لال سردار مگه قبول نکرده است.ان موقعی که من میخواستم سوار هواپیما بشم اینها بادکنک بازی میکردند.فلانی در عالم ناخوشی حق خودش میداند هر کاری میتواند بکند[تلفن]28سال سرگردانی