سيانور

ممکنه با خوندن این تیتر یاد فیلمهای جاسوسی و کپسول سیانوری که همیشه جاسوسان با خود دارند، تا در موقع لزوم از ان استفاده کنند بیفتید.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اسید سیاندریک و سیانورها دسته ای از نیتریلها هستند که از نظر شیمیایی جزء هیدروکربنهای ازت‌دار با فرمول R- CN هستند که عامل CN آنها به شدت سمی است و موجب خفگی نسجی می‌شود. فرآورده‌های سیانید در عکاسی ، واکنش‌های آزمایشگاهی ، صنعت ، حشره‌کش‌ها و جونده‌کش‌ها ( HCN ) و برخی از میوه‌های از قبیل بادام تلخ، دانه سیب هسته هلو و آلو وجود دارد.

سیانیدها با چند مکانیسم باعث هیپوکسی بافتی می‌شوند:

  1. مرکز تنفس را مهار و عمق تنفس را کم می‌کند
  2. با سرکوب میوکارد، برون‌ده قلب را کاهش می‌دهد
  3. جدا شدن O2 را از هموگلوبین مشکل می‌کند.
  4. برخی از سیانیدها برای اتصال به آهن هموگلوبین با اکسیژن رقابت می‌کنند.
  5.  با آهن سیتوکروم اکسیداز در میتوکندریها اتصال ایجاد کرده و تنفس سلول را مختل می‌کند.

 

سیانوژن گازی ایست بی‌رنگ با بوی بادام تلخ که در جنگها استفاده می‌شود.

اسید سیاندریک مایعی است با بوی بادام تلخ و بیرنگ که به راحتی بخار می‌شود. سیانورها ترکیبات فلزی بنیان سیانید هستند و از همه خطرناکتر در بین آنها سیانور دو سدیم و سیانور دو پتاسیم ( سیانور پتاس ) که در مجاورت هوا یا در معده تحت اثر اسید کلریدریک باعث ایجاد اسید سیاندریک می‌شوند.

یک عدد بادام تلخ دارای یک میلی گرم اسید سیاندریک است. مقدار سمی اسید سیاندریک 01/0 گرم و مقدار کشنده آن 05/0 گرم است.

مسمومیت از راه تنفس شدیدتر بوده و علایم بالینی آن بستگی به راه تماس، مقدار مصرف و تاخیر در شروع درمان دارد.

تظاهرات اصلی مسمومیت با ان به شرح زیر است:

  • علائم زودرس : تظاهرات CNS شمال کنفوزیون ، سردرد ، اضطراب ، تاکی‌کاردی یا برادی‌کاردی، هیپرپنه ، هیپرتانسیون خفیف و تپش قلب است.
  • علائم دیررس : شمال علائم گوارشی نظیر تهوع و استفراغ ، تاکی‌کاردی یا برادی کاردی ، هیپوتانسیون ، تشنج ژنرالیزه ، کما ، آپنه ، گشادی مردمک ( مدیاز ) ، عدم پاسخ یا پاسخ کند مردمک به نور ، آریتمی ، ایسکمی یا اسیستول ، ادم ریوی است.

درمان آن هم مانند سایر مسمومیت‌ها استفاده از پادزهر اختصاصی است که شامل سه‌داروی آمیل نیتریت، سدیم نیتریت و سدیم تیوسولفات است.

 

v   یکی از علائم برای تشخیص سریع مسمومیت با سیانور ، بوی بد بادام تلخ است که از دهان مصدوم و یا هوای بازدمی او به مشام می‌رسد

v   محکومین به اعدام در اتاق گاز هم با سیانور می‌میرند. آنها را به صندلی در اتاق گاز می‌بندند و مامور اعدام از بیرون دسته‌ای را می‌کشد. به این ترتیب بسته‌ای حاوی سیانور پتاس به درون ظرفی محتوی جوهر لیمو که در زیر صندلی تعبیه شده است، می‌افتد و گاز سیانور حاصله ، باعث مرگ سریع محکوم می‌شود.

 

امیدوارم این مطلب برای شما بدآموزی نداشته باشه!

 

/ 5 نظر / 97 بازدید
Dr.A.S... Leo

درود! بد آموزی که نه ولی کاش قيمت و آدرس محل فروشش رو هم ميدادی بلکه لازممون ميشد!

پدر(نم نم)

بابا بی خيال از مطلب پزشکی.....همون مطالبت رو ادامه بده...صبح که درس....عصر هم درس...شب هم درس...ديگه تو اينترنت بيخيال درس......:)))))))))))

samik

جالب بود... فقط قسمت اخر يخورده درد داشت...

مجيد

من پودر هیپو که در عکاسی استفاده ميشود را دارم ولی ۲ بار به تعداد ۶ الی ۸ کپسول از اين پودر را خوردم ولی چيزی نشد و تعجب ميکنم . چون با آمپول هوا هم چيزيم نشد

آریا

چگونه میشه انو تهیه کرد ؟